AKILLI SAYAÇ MODÜLÜ

ÖN ÖDEMELİ SU SAYAÇLARI SİSTEMLERİ

            Ön Ödemeli Su Sayaçları Sistemleri; hem belediyelerin hem de abonelerin zaman ve para tasarrufu yapmalarını sağlamaktadır.

            Ön Demeli Su Sayaçları; su sarfiyatını tam olarak yönetebilme yetenekleri ile su tasarrufuna büyük katkı sağlamaktadır.

            Ön Ödemeli Su Sayaçları Sistemlerinin Abonelere Getirdiği Avantajlar

  • Borcunu zamanında ödeyemeyen abonelere uygulanan sayaç sökme – takma ve sayaç açma – kapama işlemlerinden alınan ücretleri ortadan kaldırır.
  • Ev sahiplerinin; kiracıların borçlarını ödeyip ödemediğini kontrol etme işlemi ortadan kaldırır.
  • Sayaç okunması ve ihbarname dağıtımı işlemlerini ortadan kaldırarak ihbarname teslim edilememesi, ödenen faturanın teknik problemlerden ötürü ödenmemiş olarak görünmesinden ötürü doğan problemleri ortadan kaldırır.
  • Belediyelerin sayaç okumak ve ihbarname basmak için kullandıkları el terminallerine duyulan ihtiyacı ortadan kaldırdığı gibi bu el terminalleri için basılacak ihbarnameler ve bu işler için kullanılan personel, ulaşım ve kırtasiye masraflarını büyük oranda düşürür.
  • Su bedelleri su temini ve dağıtım işlemlerindeki giderlere bağlı olarak belirlenmekte olduğu için; ön ödemeli sayaçlarda personel, kırtasiye ve ulaşım giderlerinde sağladığı yüksek tasarruftan ötürü maliyetleri düşürerek dağıtılan su bedelinin düşmesine dolayısıyla daha ucuza su kullanımına olanak tanır.
  • Sayaçlarda kontörün bitmesi durumunda belediyece belirlenen yedek miktarını kullanmalarına ve yedeğin de bitmesi durumunda belediyelerin belirli noktalarında bulunan “Avans Yükleme Noktaları” ile de belediyelerce belirlenen avans miktarı kullanılarak abonelerin acil durumlarda su kullanımını sağlamaktadır.
  • Ön Ödemeli Su Sayaçları “kontör” esasına dayanarak çalıştıkları için abonelerin tesisatlarında oluşabilecek arızalar sonrası tonlarca boşa akabilecek suyun önüne geçmektedir.
  • Bilgisayar ortamında kolay ve hızlı istatistik hazırlamayabilirsiniz. Yüklenen Avanslar Raporu, Ödenmeyen Avanslar Raporu, Uzun Süredir Yükleme Yapmayanlar Raporu, Tahsilat Raporları ve Pil Durumu Raporları hızlı ve kısa sürede listelenebilmektedir.
  • Ön Ödemeli Sistemlerde yükleme yapıldığı anda otomatik olarak makbuz bastığı için tahsilat yapılmadan yükleme işlemine olanak tanımamaktadır.

Ön Ödemeli Su Sayaçları Sistemlerinin Çalışması İçin Gerekli Düzenlemelerin Yapılması

            Ön Ödemeli Sistemde kullanılacak olan abone tipi bazlı belediyelerin izin vereceği kullanılacak avans tutarları, sayaçların uyarı vereceği kritik bakiye ve kartlarda bulunacak yedek miktarı tutarları belirlenir.

Ön Ödemeli Su Sayaçları Sistemlerinin Çalışması

            Ön ödemeli sistemde yükleme yapılacak abone bilgisinin seçilmesine ihtiyaç yoktur. Program kartın içindeki bilgilerden abone bilgilerine otomatik ulaşmaktadır. Ayrıca sistem aboneye oluşturulacak tahakkuk işlemini otomatik yaptığı için “Abone Bazında Tahakkuk” ekranından aboneye borç tahakkuku oluşturma işlemini ortadan kaldırmaktadır.
Karta yükleme yapmak için kart, kart okuyucuya takılır ve tahsilat ekranında “Su Kartı Yükleme” butonuna basılır.

            Kartı, kart okuyucuya takıp “Su Kartı Yükleme” butonuna basıldıktan sonra sistem otomatik olarak kartı okur ve içindeki verilerden abone bilgisine ulaşır.
Ekranın sol üst köşesinde işaretli olan bölgede okunan karta ait bilgileri listeler.
Ekranına sağ üst köşesinde işaretli olan bölgede karttan okunan sayaç bilgilerini listeler. Kartı sayaca son okutma tarihi, son yükleme tarihi, vana açılış ve kapanış tarihleri, cezaya düşme ve ceza giderme tarihleri, dönem içi tüketim miktarı sayaçta kalan bakiye bilgisi, pil doluluk oranı ve vana durumu bilgilerini listeleyerek sayaçtaki bilgilerin kontrolü sağlanmış olur.
Ekranın sol orta kısmındaki işaretli olan bölgede abonenin bilgisi, abone tipi, oluşturulacak su tahakkukunun hesaplanacağı yıl – dönem bilgisiyle beraber ait olduğu dönemin kademe tutarlarının yanı sıra karta yükleme yapılırken belediyece belirlenmiş olan kritik bakiye ile yedek miktarları ekranda gösterilir.
Ekranın altındaki işaretli olan bölgede kartın içinde yüklü bulunan tutarı ve yedek tutarını gösterdiği gibi ayrıca varsa kullandığı avans tutarını da gösterir.

            Abonenin almak istediği su tonajı girilir program abone tipine ait ödeme parametrelerine ve kesintilerine göre su tutarını avans miktarını dahil ederek hesaplar ekrana ödenecek tutarı ekrana gösterir. Ayrıca sağ alt köşede hesaplama detayı bilgilerini gösterir.
Abone yükleme yapmaktan vazgeçmesi durumunda iptal butonuna basılarak yapılan işlem iptal edilmiş olur.
Karta yaz butonuna basılması ile birlikte program otomatik olarak hesaplanan değerlerin tahakkukunu yapar, yüklenecek tutarı ve parametrelerini su kartına yazar ve otomatik olarak tahsilatını yaparak makbuzu yazdırır.

Ön Ödemeli Su Sayaçları Sistemlerinin Avans Yükleme İşlemleri

            Aboneler kartlarındaki yedek miktarını tükettikleri halde acil durumlarda su kullanabilmeleri için belediyelerce belirlenecek belli bölgelerde kartlara kullanabilmek için avans yükleyecekleri KİOSK sistemleri mevcuttur.
Abone sisteme geldiğinde kartını, kart haznesine taktıktan sonra “Kartı Kontrol Et” butonununun üzerine eli ile dokunarak sistemin kartı okuması sağlanır.

            Sistem kartı okuduktan sonra karta ait bilgileri ekrana getirerek bilgilerin doğru olduğunu teyidi yapılır. Kartın içindeki yüklü tutarı ve yedek tutarını göstererek aynı zamanda abonelerin kartlarını ve kartlarındaki bakiyelerini kontrol etmek için de kullanılabilmektedir.
Sistem kartı kontrol ettikten sonra daha önceden avans kullanıp, o avansın ödenmediğini tespit ederse ekrandaki uyarıyı vererek ikinci bir avans yüklemesine izin vermemektedir.
Sistem bir problem algılamazsa avans yüklemesine izin verecektir. Bu durumda abone “Avans Yükle” butonununun üzerine eli ile dokunarak kartına avans yükleme işlemini gerçekleştirebilir. Yüklediği avans miktarını tekrar kartını sayacına okutarak kullanıma başlayabilmektedir.

Ön Ödemeli Su Sayaçları Sistemlerinin Kontrol İşlemleri

            Abone kartlarındaki; bakiye sıfırlama, yedek sıfırlama, hem bakiye hem yedek sıfırlama için kullanılan ekrandır. Ayrıca sayaçların bozulması gibi durumlarda sayacın içindeki bakiyenin yeni takılan sayaca aktarılması gibi işlemlerde kullanılacak olan iade kartı yapma ve iade işaretini silme işlemleri için bu ekrandan yapılabilmektedir. Aboneliği sonlanan kişinin kartının sıfırlanması için de kartı sil işlemi kullanılmaktadır.

Ön Ödemeli Su Sayaçları Sistemlerinde Raporlamalar

            Ön Ödemeli Sayaç Sitemi Raporlarında öncelikle istenilen rapor seçilir. “Yüklenen Avanslar Raporu”, “Ödenmeyen Avanslar Raporu”, “Uzun Süredir Yükleme Yapmayan Aboneler Raporu”, “Tahsilat Raporu” ve “Pil Durum Raporu” seçeneklerinden istenilen rapor seçeneği seçilir.

            Almak istenilen rapor seçildikten sonra istenildiği takdirde abone aralığı, tarih aralığı, abone tipi, yükleme gün sayısı ve kritik pil durumu bilgileri girilerek raporlamalarda kısıtlamalar yapmak mümkün. Hızlı ve kolay bir şekilde raporlama alınabilmektedir.

 
  Ünipa A.Ş. 252 Sokak No:2 Bayraklı / İZMİR  •  Tel: (0232) 3889199 - 3399124 - 3887226  •  Faks: (0232) 3432104  •  info@unipa.com.tr